Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jakie są najważniejsze parametry serwera VPS?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jakie są najważniejsze parametry serwera VPS?

Serwer VPS jest zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, którym hosting www nie wystarcza, a serwer dedykowany to trochę za dużo. Jest to też optymalna opcja dla developerów oprogramowania lub aplikacji.

Wynajmując miejsce na serwerze współdzielonym, trzeba jednak kierować się pewnymi przesłankami mówiącymi, jakie wyjście jest najlepsze. Ze względu na dużą różnorodność dostępnych opcji, warto przyjrzeć się im bliżej.

Pamięć RAM i dysk twardy

To właśnie w niej przechowywane są aktywne działania, czy też wykonywane operacje. Są nimi wszelkie uruchomione programy i dane. Im większy RAM, tym szybsza płynność działania i tym więcej aplikacji można uruchomić bez problemu zacinania się programów. Nie musisz jednak inwestować w najwyższą możliwą opcję, by zapewnić sobie korzystne warunki. Zanim się na coś zdecydujesz, sprawdź uprzednio informacje o dotychczasowym zużyciu RAM-u. Minimalną ilość RAM-u policzysz mnożąc jej zużycie przez ilość użytkowników.

Komplementarny do pamięci RAM jest dysk twardy – tak samo, jak w Twoim osobistym komputerze, służy do zapisywania ważnych danych na stałe – np. plików aplikacji czy dokumentów. Na absolutne minimum składa się rozmiar pliku/bazy danych, około 3GB zużywanych przez użytkownika i 50 GB systemu operacyjnego.

Ilość rdzeni procesora i jego rodzaj

Procesor jest wykonawcą poleceń, które na różny sposób możemy mu zlecić – chodzi tu zarówno o pisanie na klawiaturze, jak i odtwarzanie muzyki. Ilość rdzeni jest uzależniona od tego, ile osób pracuje na nich jednocześnie, co przemnaża się przez ilość setnych – zależnie od tego, jakie zadania wykonuje dana jednostka. Przykładowo, na trzech pracowników biura rachunkowego wymagane będą nieco ponad dwa rdzenie. Dodatkowo na każdą bazę danych trzeba doliczyć kolejny rdzeń, co daje nam minimum 3 rdzenie w końcowych rozrachunku. Z kolei trójka pracowników handlowych zużyje łącznie minimum 2 rdzenie.

Do prawidłowej pracy serwera VPS potrzebny jest też procesor minimum 30% szybszy niż standardowe wyposażenie komputera. By zapewnić sobie komfort pracy, warto zwrócić uwagę, jakiego typu procesor oferuje firma, której usługi chcemy wynająć. W Sprint Data Center otrzymujesz możliwość korzystania z Intel Xeon, którego wydajność jest niezawodna. Solidne podzespoły zapewnią szybkość działania każdemu klientowi.

Dlaczego warto inwestować w serwer VPS?

Niezaprzeczalnie największe zalety wynajęcia serwera to brak odpowiedzialności za serwer – przejmuje ją firma, na której ofertę przystaniesz. Możliwe jest też zmienianie parametrów w zależności od stopnia rozwoju firmy. Dodatkowo, koszty jego utrzymania są stanowczo niższe od stawiania własnego serwera i utrzymywania go. W Sprint Data Center nie musisz też martwić się o swoje bezpieczeństwo – w standardzie wynajęcie serwera łączy się z usługą antyDDoS, która ma za zadanie chronić Twoje dane. Warto też wspomnieć, że nawet przy braku zasilania, twoje serwery będą działać dzięki systemowi podtrzymania napięcia.

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości – skontaktuj się z nami. Sprint Data Center wyjaśni Ci szczegóły związane z wirtualnym serwerem VPS i doradzi, jakie rozwiązanie będzie optymalne dla działalności, którą chcesz podjąć w sieci. Dla osób, którym VPS nie wystarczy, proponujemy tanie serwery dedykowane – wybór jest na tyle ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie.