Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Dlaczego lepiej zainwestować w serwer od firmy zewnętrznej niż samodzielnie stawiać serwer w domu?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Dlaczego lepiej zainwestować w serwer od firmy zewnętrznej niż samodzielnie stawiać serwer w domu?

W obecnych czasach dobra strona internetowa jest nie tylko potrzebna, ale niemal wymagana, o ile chcemy odnieść marketingowy sukces. Dlatego tak istotne jest jej prawidłowe funkcjonowanie. Stawianie własnego serwera wymaga jednak wielu wyrzeczeń i, o ile nie posiadasz specjalnej wiedzy, może być to raczej utrapieniem, aniżeli funkcjonalnym rozwiązaniem problemu sprawowania kontroli nad własną stroną.

Po co mi jakikolwiek serwer?

Serwer jest wygodnym rozwiązaniem w wielu przypadkach – możesz umieścić na nim swoją stronę www lub sklep internetowy. Te dwa powody są najczęstszymi, gdy chodzi o rozważania dotyczące kupna czy też wynajęcia serwera. Jest on też niezbędny do przechowywania na nim danych, informacji i dokumentów – wtedy najistotniejsza jest kwestia zabezpieczeń. Nie można pominąć kwestii e-maila – na serwerze możesz założyć nieograniczoną liczbę wirtualnych skrzynek oraz z niej możesz wysyłać newsletter do klientów. Serwery są też rozwiązaniem dla graczy, którzy cenią sobie wysoką jakość rozrywki tańszym kosztem. Jak zatem można zauważyć, posiadanie własnego miejsca w sieci w przypadku którejkolwiek z opcji jest nie tylko potrzebne, ale i praktyczne.

Samodzielne stawianie serwera

Przede wszystkim kwestia kupna – serwer nie jest tanią zabawką, a złożonym systemem. Oprócz samego sprzętu głównego trzeba zainwestować pieniądze w system chłodzenia, zasilanie awaryjne, zabezpieczenia sieci… A utrzymanie serwera przez 24 godziny pożera jeszcze prąd. Koszty znacznie przekraczają zatem kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zależnie od tego, jaki typ usługi proponujesz, tym różniły się będą niezbędne parametry. Które, nawiasem mówiąc, również trzeba uwzględnić przy zakupie. Ten sam serwer, który służył Ci dotychczas do prowadzenia własnej strony internetowej lub sklepu może się nie sprawdzić przy dodatkowych przeciążeniach gamingowych. Kwestia niezbędnych parametrów jest jednak bardzo indywidualna.

Na efektywność stawianego serwera wpływ ma też połączenie sieciowe. To ono odpowiada za nieustanną widoczność w sieci. Dlatego też istotna jest szybkość Twojego połączenia – niedopuszczalne jest wyłożenie się serwera w przypadku braku prądu lub awarii sieciowej. Liczy się też szybkość. Prędkość połączenia jest elementem kluczowym przy prowadzeniu sklepu internetowego lub skrzynki mailowej na serwerze.

Oprócz kupna serwera i dostosowania połączenia istotne jest, by stale nadzorować i monitorować serwer. Nie stosując zabezpieczeń, ryzykujesz ewentualność ataku DDoS, który może sparaliżować Twoją stronę. Ponadto, generuje ogromne straty. Takie ataki są częste w kręgu graczy, którym szczególnie zaleca się ostrożność.

Czy są jakieś zalety samodzielnego stawiania serwera?

Odpowiedzialność wynikająca z bycia hostem potrafi zniechęcić. Niedogodności i kłopoty czyhają za każdym rogiem, jednak znając się na rzeczy i utrzymując techniczną niezawodność, posiadanie serwera nie musi być takie straszne. Zyskujesz niezależność, ale czy warto nieustannie zamartwiać się o stan serwera, gdy możesz po prostu niskim kosztem go wynająć?

Serwery zewnętrzne – wady i zalety

Największą zaletą wynajmu serwera jest fakt, że masz do wyboru mnóstwo opcji i to tanim kosztem. Do swojego bloga lub sklepu internetowego możesz wynająć hosting, a wraz z rozwojem firmy zmieniać niezbędne parametry lub przesiąść się na VPS lub serwer dedykowany. Zazwyczaj wraz z wynajmem otrzymujesz wsparcie techniczne i ochronę przed atakami DDoS – tak przynajmniej jest w Sprint Data Center. Nie musisz inwestować w to rozwiązanie dużych nakładów finansowych, martwić się o to, jak rozbudować posiadany serwer albo o to, jaka jest prędkość Internetowa. Nie musisz też przejmować się atakiem DDoS, który z pewnością odeprzemy. Dowolnie wybierz niezbędne Ci opcje i zacznij realizować swoje marzenia już dziś!