Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Protokół SSH – do czego można go wykorzystać i jak podjąć pierwsze kroki?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Protokół SSH – do czego można go wykorzystać i jak podjąć pierwsze kroki?

Zarządzanie własną stroną internetową wymaga ogromnych nakładów pracy i czasu. Bez względu na to, czy jesteśmy blogerem, czy też właścicielem dużej firmy, musimy zatroszczyć się o to, by nasz wizerunek w oczach klientów był jak najlepszy. Własny serwis wiąże się też z zachowaniem środków ostrożności, które zapobiegną ewentualnemu włamaniu. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie naszej strony, a jednocześnie ułatwienie sobie codziennej pracy. Jednym z nich jest wykorzystanie protokołu SSH.

Co to jest protokół SSH?

SSH (z angielskiego: Secure Shell) to protokół komunikacyjny wykorzystywany w sieciach TCP/IP, umożliwiający zdalne połączenie z serwerem. Wszystkie dane transferowane drogą SSH są szyfrowane, a uwierzytelnianie użytkowników zachodzi na wielu poziomach. Protokół SSH zastąpił Telnet, który niestety nie szyfrował danych, tym samym narażając je na wyciek. Protokół SSH działa na linii klient-serwer, domyślnie wykorzystując port 22. Dzięki technologii SSH można w bezpieczny sposób połączyć się z takimi systemami jak wirtualny serwer VPS i serwer dedykowany.

Do czego wykorzystuje się protokół SSH?

Za pomocą protokołu SSH można zdalnie połączyć się z serwerem i tym samym uzyskać dostęp do jego powłoki systemowej, zwanej czasem również konsolą bądź terminalem. Powłoka systemowa pozwala na szeroki zakres działań: można dowolnie zarządzać serwerem, zmieniać uprawnienia plikom i katalogom, przekształcać je, tworzyć nowe. Z poziomu konsoli możemy też pakować i rozpakowywać archiwa. Innymi słowy, protokół SSH służy do zarządzania wszystkimi plikami opublikowanymi na serwerze, umożliwiając ich dowolną modyfikację.

Zastosowanie protokołu SSH jest ogromne. Wykorzystuje się go, by zdalnie skonfigurować serwer lub niepoprawnie działający router czy uzyskać dostęp do zdalnych baz danych. Protokół zapewnia możliwość korzystania z poczty elektronicznej, pozwala też na bezpieczny transfer plików. Protokół SSH jest bardzo przydatny w codziennej pracy na zdalnym sprzęcie. Przy okazji znacząco wpływa też na bezpieczeństwo, ponieważ przy jego pomocy możemy zwalczyć atak na naszą stronę z zewnątrz, np. próbę przechwycenia hasła lub podszywanie się pod serwer DNS.

Jak zacząć korzystać z protokołu SSH?

Istnieje wiele aplikacji obsługujących protokół SSH, jednak najpopularniejszą, bezpłatną platformą jest zdecydowanie Putty. Putty jest dostępne zarówno dla użytkowników Windows, jak i Linux/UNIX. Dużym ułatwieniem jest fakt, że aplikacja nie wymaga instalacji; można z niej korzystać od razu po pobraniu.

Aby umożliwić połączenie z serwerem przy pomocy protokołu SSH, po uruchomieniu Putty przechodzimy do zakładki Session. Tam, w polu podpisanym Host Name, wpisujemy nazwę skonfigurowanej domeny albo adres IP serwera. W Connection type zaznaczamy opcję SSH. Po upewnieniu się, że wszystkie dane są poprawne, wybieramy polecenie Open. Wyświetli się wówczas konsola z możliwością zalogowania. Wpisujemy login i hasło dostępu.

Kiedy zobaczymy, że widoczna jest data ostatniego logowania, oznacza to, że połączenie zostało nawiązane. Od tej pory możemy korzystać z serwera poprzez protokół SSH.