Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Skierowanie domeny na nowy serwer – podstawowe działania

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Skierowanie domeny na nowy serwer – podstawowe działania

Każda domena wiąże się z rejestracją u konkretnego operatora. Jednak czasami zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni z wybranej wcześniej usługi. W związku z tym musimy dokonać transferu domeny, czyli po prostu zmienić operatora. Poniżej dowiesz się, jak tego dokonać oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Uzyskaj kod

Dokonanie wyczekiwanego transferu domeny musi zostać poprzedzone uzyskaniem tak zwanego kodu authinfo. Choć nazwa brzmi naprawdę tajemniczo, jest to po prostu ciąg znaków niezbędny do zatwierdzenia transferu. Sposób uzyskania wspomnianego kodu zależy przede wszystkim od naszego operatora. Zazwyczaj konieczne jest wysłanie pisemnego wniosku z naszym podpisem i pieczątką firmy. W tym przypadku musimy szczególną uwagę poświęcić czytelności, ponieważ w przeciwnym razie nasz wniosek może zostać odrzucony. Gotowy druk możemy zeskanować i wysłać mailem.

Jak wygląda transfer?

Warto wiedzieć, że transfer domeny zawsze jest zgłaszany przez abonenta. Po uzupełnieniu odpowiedniego formularza otrzymujemy dokument proforma za przedłużenie domeny. Gdy go opłacimy, transfer zostanie zainicjowany. Mimo podjęcia decyzji o transferze warto pamiętać, że przez cały czas nasza domena nadal będzie aktywna, dlatego nie musimy przejmować się chwilową niedostępnością strony. Ostatni krok polega na otrzymaniu linku z prośbą o potwierdzenia transferu. Wystarczy, że za pomocą wygenerowanego linka potwierdzimy chęć przeniesienia domeny. Aby cały proces przebiegł możliwie jak najszybciej, należy zadbać o zgodność danych abonenta u obecnego operatora z danymi u nowego rejestratora.

Formalności

Należy pamiętać o tym, że transfer domeny wiążę się również z pewnymi formalnościami. Poza koniecznością otrzymania kodu i linku aktywacyjnego musimy wziąć również pod uwagę różnego rodzaju deadliny. Transfer możemy rozpocząć najwcześniej po 5 dniach od odnowienia i nie później niż 6 dni przed datą wygaśnięcia umowy. W związku z tym, jeśli myślimy o zmianie operatora lepiej zająć się tym znacznie wcześniej. Trzeba wziąć pod uwagę możliwe problemy z wydaniem bądź zatwierdzeniem wniosku. Podczas dokonywania zmiany dobrze jest dokładnie przyjrzeć się ofercie nowej firmy. Ważne, by oferowała przede wszystkim bezpłatny transfer oraz umożliwiała dostęp do panelu zarządzania, który w przyszłości może okazać ogromnym ułatwieniem.

Jak widać, transfer domeny nie należy do najtrudniejszych zadań, jednak konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, by przed podjęciem decyzji sprawdzić wszystkie deadliny oraz zapoznać się z niezbędną dokumentacją.