Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak przenieść domenę na inny hosting?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak przenieść domenę na inny hosting?

Obecnie większość firm posiada własną stronę internetową. Zazwyczaj na początku jest to domena do hostingu, którą z czasem warto przenieść na przykład na korzystniejszy cenowo wariant. Transfer poleca się również w sytuacji, w której nie jesteś zadowolony z szybkości działania serwera i nie jest on w stanie zaspokoić zapotrzebowania na zasoby, jakich wymaga strona do poprawnego działania. Tanie domeny to wydatek kilkunastu złotych miesięczne. Dzięki zmianie możesz zyskać nowych klientów, rozwinąć markę czy usprawnić działanie strony. Jak przygotować się do zmiany i komu zlecić przypisanie domeny do serwera?

Od czego zacząć przeniesienie domeny?  

Zanim zdecydujesz się samodzielnie przenieść domenę lub zlecisz to specjaliście, sprawdź czy masz wszelkie loginy i hasła do panelu administracyjnego i zarządzania hostingiem oraz do panelu zarządzania domenami u dystrybutora. Warto również zadbać o dostęp do FTP czy MySQL, jeżeli strony łącza się z zewnętrznymi portalami – innymi słowy wszystko, co wydaje się potrzebne i co może się przydać w dalszej pracy. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie ustawień hostingu oraz wszelkich ustawień poszczególnych modułów, które umożliwią przeniesienie domeny. Warto wykonać backup lub zlecić to profesjonaliście i uzbroić się w cierpliwość. Przenoszenie domen wymaga czasu. Aktywacja usług zarówno u jednego, jak i drugiego dostawcy trwa, dlatego warto zlecić przeniesienie domeny z wyprzedzeniem. Wcześniejsza rejestracja domen gwarantuje, że nikt nie zajmie Twojej wymarzonej nazwy czy rozszerzenia. Tym samym zapewnisz sobie identyfikację firmy. By transfer mógł się odbyć, niezbędny będzie kod authinfo domeny. Jego uzyskanie jest proste – wystarczy wypełnić stosowny formularz.

Przypisanie domeny do serwera

Nowy serwer czy hosting to zwykle nowe możliwości. Jeżeli nie chcesz marnować czasu na samodzielne przenoszenie danych, możesz zlecić zadanie fachowcom. Wsparcie techniczne po otrzymaniu wszelkich haseł i dostępów przystąpi do działania. Specjalista wykona szereg niezbędnych czynności, które pozwolą sprawnie przenieść elementy na nową stronę. Oczywiście transfer domeny można również wykonać samemu, o ile jest to statyczna, prosta strona na przykład na WordPress. Wymaga to jednak czasu, zaangażowania oraz zdobycia odpowiedniej wiedzy. W przeciwnym razie mogą pojawić się problem konfiguracyjne i techniczne, co generuje sporo trudności w przyszłości, na przykład 404 czy problem z połączeniem z bazą danych.

Dopisanie domeny do serwera czy przeniesienie warto zatem powierzyć specjalistom. Wówczas zyskasz pewność, że wszelkie czynności będą wykonane poprawnie, a strona ponownie bez problemu ruszy. Dzięki temu zapewnisz jej płynne działanie i stabilność. Transfer domeny z pewnością będzie opłacalnym rozwiązaniem, a Twój sklep czy blog na tym zyska.