Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Projektowanie infrastruktury serwerowej w dużym przedsiębiorstwie

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Projektowanie infrastruktury serwerowej w dużym przedsiębiorstwie

Projektowanie i budowa infrastruktury serwerowej to szereg procesów, które prowadzą do stworzenia systemu w pełni odpowiadającemu potrzebom przedsiębiorstwa. Niezbędne jest nie tylko zakup wysokiej jakości sprzętów i okablowania, ale także stworzenie wydajnego serwera i wdrożenie dedykowanego systemu operacyjnego. Aby struktura mogła działać sprawnie i bezawaryjnie, należy zadbać również o jej utrzymanie. Własny serwer dedykowany wymaga bowiem profesjonalnego zarządzania. Sprawdź, jak zaprojektować dedykowany serwer dla dużej firmy.

Infrastruktura serwerowa – odpowiednie warunki

Pierwszym krokiem w stworzeniu odpowiedniej infrastruktury jest znalezienie przestrzeni. Należy znaleźć właściwe miejsce do postawienia szaf, serwerów, a także skutecznych systemów  odprowadzania ciepła. Niezbędne jest zaprojektowanie sieci komputerowej, okablowania oraz odpowiednie rozmieszczenie gniazdek i zasilania. W przypadku dużych przedsiębiorstw niezbędnych jest kilka lub kilkanaście serwerów, które zajmują sporą przestrzeń. Przy projekcie należy uwzględnić również ciężar sprzętu i dopasowanie do niego parametrów serwerowni. Dzięki odpowiednim warunkom można zyskać w pełni wydajne pomieszczenie. Zaleca się rezygnację z umieszczania serwerów w piwnicach ze względu na wilgoć, słabą wentylację oraz ryzyko zalania. Lepszym rozwiązaniem będzie któreś z niższych pięter budynku, gdzie zarówno najtańszy serwer dedykowany, jak i droga jednostka świetnie sobie poradzą.

Opieka nad infrastrukturą serwerową

Ważnym aspektem jest również odpowiednia opieka nad infrastrukturą. Doświadczony specjalista zadba o profesjonalne przeniesienie strony na serwer dedykowany, a także wszystkich niezbędnych danych. Administracja serwerami gwarantuje klientom poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu masz pewność, że nad pracą urządzeń czuwa doświadczony pracownik lub cała ekipa. Opiekun dba o sprawność całego systemu, reaguje na potencjalne awarie oraz zapobiega przestojom w pracy. Szczególnie na początku ważna jest migracja na własny serwer poszczególnych danych, a dzięki pracy specjalistów zostanie przeprowadzona profesjonalnie.

Migracja na serwer dedykowany?

Ostatnim etapem tworzenia infrastruktury serwerowej jest odpowiednia konfiguracja. Warto powierzyć to działanie specjaliście, który zadba o połączenie lokalnego serwera proxy, firewalla, poczty, czy bazy danych. Niezbędna jest również instalacja systemu operacyjnego. Działania administracyjne można wykonać również zdalnie. W przypadku pracy zdalnej warto pomyśleć o wdrożeniu dodatkowych rozwiązań. Serwery dedykowane powinny mieć odpowiednie parametry, by w pełni spełniały oczekiwania pracowników. Należy zwrócić uwagę na pojemność (przestrzeń dyskową), pamięć RAM, a także liczbę rdzeni procesora. Nie zapomnij również o zabezpieczeniach. Dotyczy to danych oraz samego pomieszczenia, w którym znajduje się centrala. Tak przygotowana infrastruktura serwerowa będzie gotowa do pracy, nawet pod dużym obciążeniem. Może również przeprowadzić proces migracji danych.

W mniejszych firmach sprawdzi się serwer współdzielony lub dedykowane serwery VPS. Tutaj również możesz liczyć na wsparcie specjalistów, którzy pomogą w migracji danych czy instalacji. Warto poszukać zaufanego partnera w biznesie i rozpocząć długoletnią współpracę.