Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Migracja stron i aplikacji między serwerami

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Migracja stron i aplikacji między serwerami

Migracja stron i aplikacji między serwerami to proces przenoszenia danych z jednego serwera na inny. Często jest konieczna w przypadku zmiany dostawcy usług hostingowych, modernizacji infrastruktury lub optymalizacji działania aplikacji. To dosyć skomplikowany proces, który wymaga planowania, testowania i monitorowania, dlatego warto powierzyć go specjalistom. Zobacz jak wygląda migracja strony i poznaj korzyści!

Dlaczego migrujemy? Korzyści z migracji na nowy serwer

Nowy serwer zwykle oferuje lepsze parametry i szybszy dostęp do zasobów, co pozwala zwiększyć wydajność. Zmiana wiąże się również z przejściem do innego usługodawcy, co pozwala zaoszczędzić na wydatkach lub rozszerzyć obecny plan. Nowy serwer strony www może posiadać lepsze mechanizmy zabezpieczające i dodatkowe funkcje, których na poprzednim serwerze brakowało. Migracja danych pozwala poprawić wydajność witryny – lepsza skalowalność zapewnia płynny ruch i możliwość zwiększenia stabilności architektury.

Zmiana jest również wskazana w przypadku częstego występowania awarii, które uniemożliwiają prawidłową pracę sklepu czy biznesu. Powodem do zmiany może być również sam usługodawca, który nie reaguje na zgłoszenia, a kontakt z nim jest utrudniony. Ciągłe ataki DDoS czy problemy z bezpieczeństwem to bez wątpienia znak, by przenieść stronę lub aplikację na inny serwer. Warto rozważyć zmianę także w przypadku podnoszenia cen usług, które nie wiążą się z rosnącą jakością. Jeżeli nie chcesz przepłacać – sprawdź nasze oferty! Możesz dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb oraz budżetu.

Jak wykonać przeniesienie domeny na inny serwer?

Proces migracji różni się w zależności od specyfiki danej strony i  potrzeb klienta. Najlepiej powierzyć ją specjalistom, którzy mają doświadczenie. Niezbędne będzie określenie zakresu przenoszonych elementów – najczęściej trzeba przenieść bazę danych, pliki, konfiguracje. Wówczas tworzy się również kopię zapasową, dzięki której w razie problemów można powrócić do poprzedniego stanu. Wiele osób przed finalną migracją danych decyduje się na przeprowadzenie testów, które pozwalają na identyfikację i rozpoznanie możliwych błędów.

Co należy zrobić przed przeniesieniem strony?

Niezależnie od tego czy przenosisz stronę na wirtualny czy dedykowany serwer, warto pamiętać, by zapisać wszystkie loginy i hasła – zarówno te do panelu administracyjnego strony, jak i zarządzania poprzednią wersją witryny. Przydadzą się również dostępy na serwer FTP czy MySQL oraz wszelkie dane do zewnętrznych serwisów. Następnie sprawdź wersje systemów CMS i ich zgodność z oprogramowaniem na nowym serwerze. Warto zwrócić uwagę na aktualną wersję PHP, a także lokalizacje plików, uprawnienia i właścicieli.

Transfer domeny i aplikacji między serwerami może być wyzwaniem, ale doświadczeni specjaliści, którzy mają odpowiednie przygotowanie i świadomość ryzyka wystąpienia potencjalnych problemów sprawią, że proces przebiegnie sprawnie. Jeżeli chcesz zmienić dostawcę usług lub rodzaj serwera – skontaktuj się z nami. Z powodzeniem zapewnimy przeniesienie strony na inny serwer i pełną opiekę nad witryną.