Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Bezpieczeństwo w hostingu: jak zabezpieczyć serwer przed atakami i zagrożeniami?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Bezpieczeństwo w hostingu: jak zabezpieczyć serwer przed atakami i zagrożeniami?

Wraz z przenoszeniem coraz większej ilości aspektów życia do świata cyfrowego, wzrasta konieczność zabezpieczania stron internetowych przed cyberprzestępstwami. Współcześnie niemal każdy serwer hostingowy narażony jest na ataki hakerów, które mogą wyrządzić ogromne szkody. Stanowią realne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa poufnych danych czy prawidłowego funkcjonowania witryny, ale także reputacji jej właściciela. Ważne jest wdrożenie środków, które skutecznie ochronią strony www na serwerze hostingowym przed nieautoryzowanym dostępem. Przedstawiamy kilka sposobów ich zabezpieczenia.

Zabezpieczenie serwera przez silne hasła

Jednym z podstawowych, a jednocześnie najprostszych kroków, które warto podjąć, jest zabezpieczenie serwera poprzez silne hasła. To właśnie one stanowią pierwszą linię obrony przed cyberatakami, skutecznie uniemożliwiając lub znacząco redukując szansę na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do danych. Hasło powinno być przede wszystkim trudne do odgadnięcia. Podczas jego tworzenia warto używać długich kombinacji znaków różnego typu, w tym dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Pamiętaj również, aby nie używać tego samego hasła do różnych kont oraz regularnie go zmieniać. Niezwykle istotny jest także bezpieczny hosting. W przypadku posiadania większego sklepu internetowego czy dużej firmy, zamiast serwera współdzielonego warto zdecydować się zaś na dedykowany serwer, który zapewnia najwyższe bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Wykorzystanie certyfikatów SSL

Kluczowym elementem zabezpieczenia strony na serwerze hostingowym przed atakami jest korzystanie z certyfikatu SSL. Certyfikat SSL to specjalny protokół sieciowy szyfrujący dane witryny, który zapewnia bezpieczeństwo połączenia między przeglądarką a serwerem. Chroni on poufne informacje, jak dane logowania, dane osobowe czy numery kart kredytowych przed przechwyceniem ich przez nieupoważnione osoby. Jego posiadanie poświadcza również wiarygodność domeny, dzięki czemu zwiększone zostaje zaufanie użytkowników do firmy! Certyfikaty SSL zakupisz w przystępnej cenie na stronie Sprint Data Center!

Korzystanie z Firewalla

Przedstawiając najważniejsze metody zabezpieczenia strony internetowej na serwerze hostingowym nie można nie wspomnieć o firewallu. Zapora sieciowa to specjalny rodzaj oprogramowania bądź urządzenia sieciowego, które stale kontroluje przychodzący i wychodzący ruch sieciowy. Dzięki monitorowaniu połączeń pozwala w porę wykryć potencjalne zagrożenie i zapobiegać cyberatakom oraz uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do danych. Firewall to jeden z podstawowych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczeń stron www. Korzystanie z zapór sieciowych jest szczególnie ważne w przypadku sieci firmowych, domowych oraz komputerów osobistych – wszędzie tam, gdzie duże znaczenie ma bezpieczeństwo urządzeń podłączonych do sieci.