Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Serwer czy chmura – gdzie przechowywać dane?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Serwer czy chmura – gdzie przechowywać dane?

W ostatnim latach na rynku obserwuje się rosnącą popularność rozwiązań chmurowych. Korzystają z nich nie tylko prywatni użytkownicy, ale przede wszystkim firmy. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy lepiej przechowywać dane w chmurze, czy na serwerze nadal nie jest możliwa. Wszystko zależy od potrzeb klienta i zdefiniowanych przez niego kryteriów wyboru.

Czym jest serwer w chmurze?

Stając przed wyborem serwer a chmura, warto przeanalizować wady i zalety wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Wybór serwera w chmurze można porównać do wynajęcia przestrzeni biurowej w ogromnym biurowcu w centrum miasta. To, że potrzebujesz biura w świetnej lokalizacji, nie oznacza, że musisz ponieść koszty związane z zakupem całego budynku, skoro do Twojej działalności potrzebne będzie tylko jedno piętro. Serwer w chmurze stanowi zaawansowaną technologicznie infrastrukturę, która cechuje się wysoką efektywnością kosztową, ponieważ klienci płacą tylko za to, czego rzeczywiście potrzebują. Własna chmura na serwerze charakteryzuje się większą wydajnością niż VPS, a także lepiej radzą sobie w przypadku awarii. Rozwiązania chmurowe korzystają bowiem z kilku serwerów, dlatego jeśli jeden serwer ulegnie awarii, lub dostępne na nim zasoby przestaną wystarczać, to przeniesienia danych klienta nie trwa kilku dni, lecz jest wykonywane automatycznie, dzięki czemu serwis klienta działa bez zarzutu.

Chmura na własnym serwerze – hosting współdzielony czy VPS?

Decydując się na hosting współdzielony, wybierasz atrakcyjną cenowo usługę, jednak bez możliwości konfiguracji serwera. Funkcjonowanie takiego pakietu polega na dzieleniu zasobów serwera pomiędzy kilku użytkowników. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się wśród mniejszych sklepów internetowych lub minimalistycznych blogów. Główną wadą tradycyjnego współdzielenia serwera jest ograniczona ilość zasobów. Jeśli jakaś witryna odnotuje wyjątkowo wysoki pik w liczbie odwiedzin, to może to utrudnić sprawne funkcjonowanie Twojej strony. Aby uniknąć takich sytuacji, powstał hosting www typu VPS, czyli Virtual Private Server. Ta opcja przechowywania danych polega na posiadaniu części serwera na własność, dzięki czemu funkcjonowanie Twojej witryny nie jest uzależnione od ruchu na pozostałych stronach, które działają na tym serwerze. Jest to rozwiązanie dla użytkowników, którzy cenią stabilność dostępnych zasobów. Sprawdź, który pakiet hostingowy odpowiada potrzebom Twojej firmy. Jeśli cenisz sobie elastyczność i pełną swobodę działania, prawdopodobnie chmura na własnym serwerze to rozwiązanie dla Ciebie.