Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Serwer dedykowany – kiedy sprawdzi się najlepiej?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Serwer dedykowany – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Rynek usług hostingowych proponuje obecnie wiele rozwiązań dla potencjalnych klientów. Każda z dostępnych obecnie form przechowywania danych, sprawdza się w konkretnych przypadkach oraz posiada charakterystyczne dla siebie wady i zalety. W jakich sytuacjach najlepszą alternatywą okaże się serwer dedykowany?

Czym jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to samodzielny komputer pełniący rolę serwera dla usługobiorcy. Jest on wynajmowany od firmy hostingowej lub od data center i zazwyczaj rozliczany w miesięcznych cyklach. Serwer dedykowany jest jednostką fizycznie odseparowaną od innych serwerów, a jego zasoby przeznaczone są na użytek wyłącznie jednego klienta. Dzięki temu serwery dedykowane mogą być konfigurowane w sposób pasujący do konkretnych zastosowań danego usługobiorcy, a ich działanie nie jest zależne od innych klientów.

Serwer dedykowany – dla kogo?

Na rynku usług hostingowych występują produkty spełniające wymagania niemalże każdego klienta. Spośród najpopularniejszych form hostingu (hosting współdzielony, serwer VPS, cloud server) zwyczajowo uważa się, że najlepszą opcją dla najbardziej wymagających firm są dedykowane serwery.

Serwer dedykowany sprawdzi się u osób, które szukają stabilnych rozwiązań, a ich strony internetowe generują duży ruch. Parametry serwerów dedykowanych pozwalają na szybki dostęp do dużej ilości danych oraz na ich błyskawiczny transfer. Serwer dedykowany to bardzo dobre rozwiązanie także w przypadku klientów chcących zlecić opiekę nad stroną, która jest głównym kanałem sprzedaży towarów i usług. W takich przypadkach doświadczone data center proponuje tę alternatywę, wiedząc, że stabilność strony sprzedażowej jest priorytetem, a w przypadku ewentualnej awarii, czas naprawy serwera będzie znacznie krótszy niż w przypadku innych rozwiązań.

Poza wielkością prowadzonego biznesu czy typem działalności, istotnym czynnikiem wpływającym na wybór serwera dedykowanego jest sam charakter danych. Jeśli klient dysponuje danymi wrażliwymi (poufne informacje o firmie, dane osobowe klientów i pracowników) bezpieczeństwo informacji staje się jednym z głównych priorytetów świadczonej usługi hostingowej. 

Serwer dedykowany – opłacalna inwestycja?

Czasy, w których ceny serwerów dedykowany były niedostępne dla większości firm minęły. Duża konkurencja w sektorze IT oraz rozwój technologii przechowywania i przesyłu danych sprawiły, że jest to rozwiązanie w zasięgu każdego dobrze prosperującego projektu komercyjnego. Coraz niższe ceny usługi dedykowanego serwera, w połączeniu z rosnącym doświadczeniem data centers i wyższymi wymaganiami klientów, sprawiają, że jest to opcja coraz częściej wybierana przez klientów, posiadająca duży potencjał rozwoju w najbliższej przyszłości.