Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak przygotować się na kolokację serwera

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak przygotować się na kolokację serwera

Serwery to centrum dowodzenia niemalże każdej firmy czy organizacji, dlatego warto utrzymywać je w warunkach optymalnych dla ich działania i bezpieczeństwa. Rynek usług IT coraz częściej oferuje usługi z zakresu kolokacji serwera – czyli wykupienia lub wynajęcia przestrzeni w serwerowni oraz udostępnieniu infrastruktury niezbędnej do optymalnej pracy. O czym warto pamiętać, przygotowując się do skorzystania z tego typu usługi?

Kolokacja danych – dla kogo?

Utrzymywanie serwera to zadanie wymagające znajomości kwestii technicznych związanych z systemami sieciowymi czy bezpieczeństwem danych. Dodatkowo proces ten wiąże się z poświęceniem dużych zasobów organizacyjnych i finansowych. Kolokacja serwera to rozwiązanie stosowane zarówno przez małe firmy jak i duże przedsiębiorstwa a jego popularność rośnie z roku na rok. Jest to opcja idealna dla firm nieposiadających własnej infrastruktury serwerowej lub chcących przekazać tę część swojej działalności w ręce  doświadczonego partnera.

Kolokacja serwera – jak się za nią zabrać?

Przed podjęciem decyzji o kolokacji serwera, należy przede wszystkim wnikliwie przeanalizować i porównać oferty firm świadczących tę usługę. Ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest lokalizacja serwerowni, do której przeniesiesz swoje dane. Warto, by mieściła się w budynku wolnym od zagrożeń naturalnych, takich jak np. zalanie, a więc z dala od zbiorników wodnych. Dobrze byłoby także upewnić się, że Twoje centrum danych będzie dobrze skomunikowane z Twoją firmą, a dojazd na miejsce nie będzie stanowić większego problemu.

Wskazane jest także sprawdzenie parametrów łącza internetowego oraz obecności systemu zasilania awaryjnego. Przepustowość łącz wpłynie na szybki dostęp do Twoich danych, natomiast zasilanie awaryjne okaże się niezębne w przypadku awarii. Warto także sprawdzić, jakie rozwiązania proponuje firma w zakresie udostępniania własnych serwerów. Może okazać się, że serwer dedykowany to usługa, którą warto rozważyć, zwłaszcza jeśli nie jesteś zadowolony z działania obecnych serwerów.

Kolejnymi aspektami, o których powinno się pamiętać to fizyczna ochrona serwerowni oraz jej monitoring. Wiele firm dysponuje ważną dokumentacją czy też danymi wrażliwymi swoich klientów, dlatego też należy mieć pewność, że będą one należycie chronione.  Pożądane jest także, aby centrum danych udostępniało całodobowy dostęp do Twoich danych, w sytuacjach gdy musisz wykonać pracę bezpośrednio na serwerze. Kolokacja serwera, jeśli przeprowadzi się ją prawidłowo, jest szansą na znaczne odciążenie zasobów Twojej firmy. Warto zauważyć, ze cedowanie procesów technicznych do firm zewnętrznych to coraz częstsza praktyka.