Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Zalety serwera dedykowanego dla gracza

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Zalety serwera dedykowanego dla gracza

Niezależnie od tego, jaki typ gry lubisz najbardziej, własny serwer to bezsprzecznie jedna z najwygodniejszych opcji. Do mniej obciążających rozgrywek wystarczy zwykły hosting, jednak przy bardziej wymagającym multiplayerze lepiej postawić na serwer dedykowany do gier. Własna konfiguracja daje nie tylko komfort, ale też umożliwia kontrolę nad stabilnością serwera i nieustanny dostęp do ustawień.

Wady publicznych serwerów

Korzystanie z publicznych serwerów wiąże się zazwyczaj z używaniem serwerów klienckich, których gracz nie ma możliwości modyfikować i dostosować do swoich potrzeb. Główny host w przypadku tego typu serwerów należy zazwyczaj do wydawcy gry lub producenta konsoli – jeden z podmiotów zarządza połączeniami innych graczy. Drugą opcją jest hosting P2P – dzięki niemu jeden z graczy pełni rolę hosta i to on zapewnia graczom połączenia. Siła jego połączenia przekłada się na jakość rozgrywki wszystkich graczy – im gorzej działa u niego internet, tym mniej stabilna jest gra.

Dobierz serwer dedykowany do gier do swoich potrzeb

Jedną z najlepszych opcji, która zapewni pełną kontrolę nad środowiskiem, jest serwer dedykowany. Możliwość samodzielnego zdecydowania o odpowiednich ustawieniach gwarantuje mniejsze opóźnienia, a tym samym – zwiększa płynność gry. Co więcej, korzystając z usług pewnego dostawcy internetu, minimalizujesz też liczbę zerwanych połączeń. Dedykowany serwer pomoże Ci też przedłużyć żywotność sprzętu, jaki posiadasz – znacznie odciąża bowiem jednostkę podczas intensywnej gry. Zwalniając zasoby komputera czy laptopa osobistego, zwiększasz stabilność serwera.

Podstawowe parametry do stworzenia serwera dedykowanego

Absolutnym minimum jest 64 bitowy system operacyjny – Windows lub Linux. Najważniejsze jednak jest to, by gry, w które planujesz grać, były zgodne z wybranym systemem. Istotne jest też odpowiednie dobranie dysku – zalecany jest szybki dysk SSD, który pozwoli na znacznie płynniejszą grę niż HDD. Warto też pamiętać o optymalnej przestrzeni RAM – na początek wystarczy 8GB, ale lepiej postawić na 16 GB – im więcej, tym lepiej.

Choć to serwery dedykowane dają największe możliwości ingerowania w rozbudowę systemu i konfigurację, tańszą alternatywę stanowią wirtualne serwery. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje wystarczające parametry do rozgrywki. Możesz z niego korzystać nawet bez specjalistycznej wiedzy. Oba rozwiązania to świetne wyjście w sytuacji, w której nie chcesz instalować i tworzyć własnego serwera – w wygodny sposób możesz zapewnić sobie płynną rozgrywkę ze Sprint Data Center!

Obecnie znacznie szybciej i łatwiej skonfigurujesz serwer – zwłaszcza z pomocą specjalistów. Sprint Data Center oferuje praktyczne doradztwo, z którego możesz skorzystać w dowolnej chwili. Postaw na nasze serwery dedykowane i ułatw sobie włączenie się do gry!