Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Cache’owanie strony – czym jest i jak wygląda?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Cache’owanie strony – czym jest i jak wygląda?

Z roku na rok witryny internetowe rozbudowują się o kolejne podstrony, korzystają ze zdjęć lepszej rozdzielczości, czy zaawansowanych plików. A czy wiesz, że zanim otworzysz nową witrynę internetową, Twoja przeglądarka musi pobrać wszystkie niezbędne pliki, aby Ci je wyświetlić? Właśnie dlatego uruchamianie nowej strony trwa dłużej, niż odwiedzanie jej ponownie. W optymalizacji czasu uruchamiania strony pomaga tzw. pamięć cache.  

Pamięć podręczna co to?

Zastanawiasz się, co to jest cache? Pojęcie pochodzi z języka angielskiego i oznacza nic innego, jak pamięć podręczna. Co to jest i do czego służy, podczas przeglądania stron w internecie? Już wyjaśniamy. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, przeglądając witrynę w sieci, Twoja przeglądarka musi pobrać wszelkie pliki, zdjęcia i skrypty, które mają być dla Ciebie widoczne. Proces pobierania znacznie opóźnia wczytywanie się strony. Czy zatem nie mogłoby być tak, że raz pobrane pliki zostają, dzięki czemu nie muszą być ściągane ponownie? Do tego właśnie służy pamięć podręczna. Powstała ona z myślą o optymalizacji i poprawie wydajności pracy z witryną. Pamięć cache to stosunkowo niewielki przyjaciel, który wykorzystuje lokalny dysk, na którym zapisuje pobrane pliki, dzięki czemu przechodzenie pomiędzy podstronami i wracane do obejrzanych już stron jest znacznie szybsze. Należy podkreślić, że cachowanie strony ma dwa oblicza. Pamięć podręczna może bowiem znajdować się po stronie serwera (server side cache), minimalizując jego zużycie lub po stronie przeglądarki klienta (client side cache).

Oczywiście gromadzącą się pamięć podręczną warto raz na jakiś czas wyczyścić, aby zmniejszyć obciążenie. Jest to bardzo łatwe i zajmuje tylko chwilę. Warto zatem robić to regularnie. Szczególnie że jeśli odwiedzana przez Ciebie witryna zostanie zaktualizowana, Ty nadal możesz widzieć starą wersję, która została zapisana w pamięci cache.

Cachowanie strony a wybór serwera

Czy fakt, że istnieje coś takiego, jak cache strony, powinno wpłynąć na Twoją decyzję dotyczącą wyboru serwera? Oczywiście. W końcu to na nim będą zapisywane pliki, grafiki i skrypty w przypadku server side cache. Wybierając serwer, zwróć zatem uwagę na pamięć RAM. Część dostępnych zasobów można wówczas przeznaczyć na pamięć podręczną, zatem zalecamy, by wybrane dedykowane serwery stron miały do dyspozycji sporą ilość RAMu – oczywiście dostosowaną do potrzeb firmy. Masz pytania dotyczące hostingu? Potrzebujesz wsparcia profesjonalnego doradcy, który dopasuje produkt do potrzeb i możliwości Twojej firmy? Skontaktuj się z nami!