Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Co to jest NASK?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Co to jest NASK?

O tym, że internet to niekończąca się studnia możliwości, wie już każdy. Jednak tak silne narzędzie w nieodpowiednich rękach staje się niebezpieczną bronią. W trosce o bezpieczeństwo polskich użytkowników sieci, działalność rozpoczął państwowy instytut badawczy. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się NASK i w jaki sposób wpływa na przeciętnego użytkownika Internetu.

Nask co to?

NASK, a właściwe Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa swoje początki miała 1991 roku, gdzie pełniła rolę zespołu koordynacyjnego ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych przy Uniwersytecie Warszawskim. Już rok później powierzono jej obsługę nazw polskich domen, czyli „.pl”. Od 2017 roku NASK jest oficjalnie Państwowym Instytutem Badawczym, z którego usług korzystają  urzędy państwowe, instytuty naukowe, a także sektor biznesowy. Obecnie NASK dba o zapewnienie cyberbezpieczeństwa na terenie kraju, czyli wykrywa i zarządza incydentami cybernetycznymi w Polsce oraz pracuje nad doskonaleniem narzędzi, które pomogą poprawić bezpieczeństwo w sieci. Jeśli nadal nie jest dla Ciebie zrozumiała działalność NASK, co to i w jaki sposób łączy się ze zwykłym obywatelem – już wyjaśniamy. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przeprowadza Polskę przez proces cyfryzacji. To właśnie ten Instytut Badawczy w dużej mierze odpowiada za projekt mObywatel, czy e-Dowód. NASK z powodzeniem realizuje również zróżnicowane projekty edukacyjne, czy biznesowe. Wszystko po to, by zapewniać polskim użytkownikom w sieci odpowiednią jakość oraz przede wszystkim bezpieczeństwo, a także po to, by promować świadome społeczeństwo informacyjne.

Krajowy Rejestr Domen

NASK prowadzi również Krajowy Rejestr Domen. Własną witrynę w sieci może założyć sobie każdy, zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Konieczne jest jednak podanie danych osobowych lub danych firmy. Jak zatem wygląda współpraca z NASK? Rejestracja domeny nie jest dokonywana bezpośrednio w Instytucie. Aby zarejestrować domenę, należy to zrobić poprzez autoryzowanego Partnera Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Po rejestracji domeny należy zastanowić się nad wyborem firmy, która oferuje hosting stron www, czyli zapewni Twojej witrynie wystarczająco miejsca na serwerze, abyś mógł przechowywać i udostępniać pliki w sieci. Jeśli masz pytania dotyczące usług hostingowych, skontaktuj się ze specjalistami Sprint Data Center. Rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości oraz zapewnimy Twojej witrynie niezawodny i atrakcyjny cenowo dostęp do serwera.