Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Do czego służy Microsoft SQL Server?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Do czego służy Microsoft SQL Server?

RDBMS, czyli Relational Database Management System, to systemy do zarządzania relacyjną bazą danych. Jest ich wiele, wyróżnia się między innymi MySQL, używany głównie przez webdeveloperów, lub Oracle DB, który często wykorzystywany jest w bankach. A także mniej popularny PostgreSQL, jak i Microsoft SQL Server, o którym dowiesz się więcej z naszego artykułu.

Microsoft SQL server – co to?

MS SQL jak sama nazwa wskazuje jest produktem stworzonym przez Micrososft. Należy podkreślić, że współpracuje tylko z urządzeniami, które działają na zainstalowanym systemie Windows. Oznacza to, że jeśli Twoja firma korzysta z Linuxa, Androida lub Mac OS, nie będziecie mogli skorzystać z tego bazodanowego systemu typu klient-serwer. Należy zauważyć, że SQL Server Microsoft jest znacznie bardziej wydajny, skalowalny i niezawodny niż stosowany w MS Access Microsoft Jet. Warto również podkreślić, że system ten dostępny jest w kilku różnych edycjach. Najpopularniejsza jest oczywiście ta darmowa, czyli Express. Komercyjna nosi natomiast nazwę Standard. Dla dużych i średnich projektów wykorzystuje się natomiast najbardziej rozbudowaną wersję systemu, jakim jest Enterprise MS SQL Server. Jeśli zastanawiasz się, jaka wersja najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie, potrzebujesz pomocy z jej pobraniem, uruchomieniem i tworzeniem za jej pomocą baz danych, skontaktuj się z nami. Sprint Data Center świadczy bowiem rozbudowane usługi dodatkowe, a na naszej witrynie zakupisz odpowiednią licencję dedykowaną do Twojego procesora.

System zarządzania relacyjną bazą danych

Należy podkreślić, że system, na którym działasz w swojej firmie, który pozwala Ci sprawnie obsługiwać klientów i ich zamówienia to połączone ze sobą bazy danych. Aby nimi zarządzać, potrzebne jest dedykowane narzędzie. Wyróżnia się również Microsoft SQL Server Management Studio (SSMS), czyli środowisko, które w zintegrowany sposób zarządza zarówno bazami danych, jak i usługami raportowymi, czy analitycznymi. To właśnie to narzędzie pozwala konfigurować instancje Microsoft SQL Server. Czy można usunąć lub odinstalować ten system? Można to zrobić ręcznie lub korzystając ze standardowych mechanizmów proponowanych przez Windows (jest to sposób automatyczny). Pamiętaj, że odinstalowując instancję SQL Server, podpięte do niej bazy nie zostaną usunięte, ani  uszkodzone.  Jeśli zatem chcesz się ich pozbyć, musisz zrobić to ręcznie, odnajdując je na dysku. Potrzebujesz wsparcia w zakupie i uruchomieniu MS SQL, a może potrzebne Ci dodatkowe adresy IP lub powierzchnia pod backup danych? Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z profesjonalnych usług Sprint Data Center.