Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Backup – dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Backup – dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna?

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa powinna być wykonywana regularnie. Warto też przechowywać ją w innym miejscu niż oryginalne dane. Tworzenie backupu to zdecydowanie najważniejsza strategia w przypadku chęci zabezpieczenia Twojej firmy. Czy są jeszcze jakieś powody, przez które warto tworzyć kopie zapasowe?

Samodzielna ochrona sprzętu

Backup to dublowanie systemu w określonym momencie. Nie można tej strategii mylić z archiwizacją danych (przenoszenie historycznych danych w inne miejsce przy zachowaniu aktualnych oryginałów na swoim miejscu) czy też mirroringiem (bieżące kopiowanie systemu).

Stratedzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo danych zdecydowanie polecają backup w dodatkowych dwóch miejscach na oddzielnych nośnikach. Podczas gdy oryginalne dane pozostają tam, gdzie były, pozostałe dwie wersje możesz umieścić, np. na dysku zewnętrznym i osobnym serwerze prowadzonym przez firmę zewnętrzną. Dzięki temu nawet wtedy, gdy oryginalne dane zostaną uszkodzone, nadal posiadasz ich dwie kopie.

Przyczyny utraty danych

Swoje dane stracisz w dwóch przypadkach – gdy odpowiedzialność stoi po stronie człowieka lub technologii. Być może nie odkrywamy tu Ameryki, ale jedną z najczęstszych sytuacji jest awaria sprzętu. Techniczne usterki czasem są nie do ominięcia. Równie niebezpieczne są awarie oprogramowania, które mogą wyrządzić nieodwracalne krzywdy systemowi od wewnątrz. Dużym problemem mogą też być aktualizacje systemów operacyjnych, które nie dla każdego komputera będą kończyły się samymi korzyściami.

Warto też pamiętać o zabezpieczaniu danych antywirusami i systemami antyhakerskimi. Choć czasem i one mogą mieć gorszy dzień – wtedy chwila nieuwagi wystarczy, by dane pożarł wirus albo zdobył haker. Bywa również tak, że wypadki chodzą po ludziach – w przypadku kataklizmów lub migracji danych do innej lokalizacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie.

Backup – po co go wykonywać?

Przede wszystkim ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Jest to najważniejszy czynnik decydujący o tym, że kopia zostanie wykonana. Dzięki temu rośnie poziom ochrony danych, ale też bezpieczeństwo w dostępie i zarządzaniu informacjami.

Zapewniając firmie profesjonalne przechowywanie danych, nie tylko zabezpieczasz je na ewentualność wszelkich uszkodzeń, ale też budujesz wiarygodność biznesową firmy – dodatkowe zabezpieczenia mówią, że firma jest przygotowana na każdą ewentualność.

Backup – pełny czy częściowy?

Masz zatem do wyboru dwie opcje. Backup pełny to kopia zapasowa całego dysku – wszystkich danych, jakie na nim są, nawet systemu operacyjnego. Z kolei backup częściowy obejmuje tylko ręcznie wybrane pliki. Zajmują znacznie mniej miejsca niż pełny backup. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić jedną pełną i jedną częściową kopię zapasową. Najważniejsze, to inwestować w takie rozwiązania, które będą efektywne i pewne.