Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Ewolucja technologii – od fizycznych serwerów do chmury

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Ewolucja technologii – od fizycznych serwerów do chmury

Współcześnie serwery komputerowe stosowane są powszechnie – niemal cały Internet opiera się właśnie na ich działaniu. Korzystamy z ich pracy każdego dnia, z czego niewielu z nas zdaje sprawę. Obecnie stanowią fundamentalny element struktury przepływu informacji, który umożliwia korzystanie z przeglądarek internetowych, aplikacji mobilnych czy też odczytywanie e-maili. Serwery jednak nie zawsze dawały takie możliwości jak w dzisiejszych czasach. Czym jest serwer komputerowy i jak przebiegała ewolucja zastosowań serwerowych?

Ewolucja zastosowań serwerowych – od czego się zaczęło?

Mianem serwera określa się urządzenie lub program, który ma za zadanie współdzielić zasoby i świadczyć usługi innym komputerom w sieci, określanych klientami. Jego początki są ściśle związane z powstaniem pierwszych komputerów – wówczas serwery były ogromnymi, szafkowymi maszynami zajmującymi niemal całe pokoje. Wraz z rozwojem technologii, znaczne rozwinęły się również serwery, które obecnie mogą obsługiwać wiele żądań jednocześnie.

Wyróżniamy kilka typów serwerów. Jednym z nich są fizyczne serwery – najbardziej znane urządzenia, które są niczym innym jak niezwykle wydajnym komputerem z dużą powierzchnią dyskową. Przykładem może być serwer dedykowany – to fizyczne urządzenie w centrum danych, które przydzielone jest tylko jednemu klientowi, mającemu możliwość konfiguracji i zarządzania wedle własnych potrzeb. Usługę zakupisz na naszej stronie internetowej.

Wirtualizacja i rozwój serwerów w chmurze

Wyróżniamy również serwery wirtualne – to oprogramowanie do wirtualizacji, które pozwala na podzielenie serwera dedykowanego na mniejsze części, dzięki czemu na jednym serwerze fizycznym może działać wiele wirtualnych. Do tej kategorii należą serwery VPS, które gwarantują odizolowane środowisko i posiadają wszystkie zalety standardowego serwera. Również do tego typu należy chmura – najnowsze i stale zyskujące na popularności rozwiązanie serwerowe. Najbardziej intensywny rozwój serwerów w chmurze przypada na początki poprzedniego dziesięciolecia. Sposób jej działania polega na wynajmowaniu przestrzeni dla użytkowników w celu ochrony informacji. Potrafią przechować ogromne ilości danych, które magazynowane są na fizycznym serwerze poza siedzibą firmy, dlatego jest to często wybierane rozwiązanie przez przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że chmura i serwery tradycyjne używane są do różnych celów – ten drugi oferuje bowiem więcej zasobów i daje szersze możliwości.

Zarówno serwery dedykowane, jak i VPS znajdziesz na naszej stronie internetowej. Postaw na sprawdzone, ekonomiczne rozwiązanie i wybierz Sprint Data Center!