Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Jak odnowić domenę po jej wygaśnięciu?

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Jak odnowić domenę po jej wygaśnięciu?

Domena jest podstawowym elementem tożsamości internetowej – to element adresu internetowego, kierującego użytkowników na żądaną stronę. Konieczne jest jej wykupienie, aby móc założyć własną stronę www, jednak nie staje się ona bezterminową własnością. Czas, w ciągu którego można z niej korzystać, określa okres abonamentowy – jeżeli nie zostanie przedłużona w jego trakcie, domena przechodzi w stan wygaszenia, po którym przestaje być własnością dotychczasowego użytkownika i wraca do puli nazw wolnych. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Jak odnowić domenę?

Jak odnowić domenę?

Cykl życia domen różni się w zależności od tego, kto nią zarządza – okres ten jest inny w przypadku domeny krajowej, globalnej i europejskiej. Po upływie daty ważności staje się nieaktywna, jednak zanim trafi do puli nazw wolnych, najpierw przechodzi w stan wygaszania. W czasie jego trwania odnowienie domeny jest możliwe pod warunkiem uiszczenia dodatkowej opłaty reaktywacyjnej.  Jeżeli więc Twoja domena wygasła, a nie minął jeszcze okres kwarantanny, możesz ją odzyskać za odpowiednią dopłatą, zależną od jej końcówki.

W przypadku domen polskich, przedłużenie możliwe jest do 30 dni od zakończenia ważności usługi. Wówczas dodatkowe koszty naliczane są już pierwszego dnia po jej wygaśnięciu. Domeny globalne odnowić można nawet do 70 dni po upływie terminu. Pierwsze 35 dni określa się mianem „Grace Period” – to czas, w którym przedłużenia dokonasz bez dodatkowych opłat, w cenie standardowej, po którym następuje tzw. „Redemption Period”. Trwa 30 dni, a odnowa nastąpi po uiszczeniu dopłaty. Ponowne zarejestrowanie domeny możliwe jest również w przypadku domen europejskich, których kwarantanna wynosi 40 dni. Jej odzyskanie również wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Koszt odnowienia domeny po wygaśnięciu

Cena odnowienia domeny również uzależniona jest od jej rozszerzenia. Zwykle domeny europejskie są najtańsze, w dalszej kolejności można wymienić regionalne i krajowe. Najwięcej zapłacimy za reaktywację tej globalnej, jednak w rzeczywistości koszt odnowienia domeny zależy od oferty konkretnego operatora i jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj są to koszty rzędu kilkudziesięciu bądź kilkuset złotych, do których należy doliczyć opłatę za przedłużenie. Odnowienie domeny to dodatkowy wydatek, dlatego warto pamiętać o uiszczaniu opłat w trakcie okresu abonamentowego. W ofercie Sprint Data Center posiadamy tanie domeny, które pomogą Ci w promocji swojego biznesu. Ponadto, dostępne na naszej stronie internetowej jest ponad 1200 rozszerzeń – skorzystaj z naszych usług i ciesz się szerokim wyborem!